شگفتی های نهج البلاغه
همانا ما امیران سخن می باشیم،درخت سخن در ما ریشه دوانده و ...(خطبه 233) 
قالب وبلاگ
چت باکس


در خطبه یک نهج البلاغه حضرت آفرینش جهان را توضیح می دهند در این گفتار علمی امام (ع) به مراحل دقیق آفرینش اشاره می فرمایند که خداوند بزرگ ابتدا هوا و سپس آب و آنگاه دیگر پدیده ها را آفرید و امروزه همه دانشمندان این حقیقت را قبول دارند که آب از اکسیژن و هیدورژن پدید آمده و آغاز آفرینش از هوا و توده بخار بوده است. در این خطبه اشاره به سه علم دریاشناسی(سآلوژی) ، موج شناسی(کیماتولوژی) و انسان شناسی(آنتروپولوژی) شده است.

در مورد شگفتی خلقت فرشتگان و انواع فرشتگان و فعالیتشان نیز سخن گفته شده. در شگفتی آفرینش آدم و ویژگی های انسان کامل چنان مستقل و هدفدار مطرح شده که تکامل و پیدایش تدریجی و قانونمند را قبول دارد و انواع نظریه های قبول انواع و داروینیسم را قبول ندارد. نظریه هایی که امروزه نیز از دروس دانشگاههای مهم دنیا خذف گردیده است و با انقلابی که در علم ژنتیک و کروموزوم شناسی پدید آمده بیشتر به عمق کلام امام آشنا شده اند. (دشتی،1382)

در خطبه 91 امام (ع) ویژگی های فرشتگان و اقسام فرشتگان و صفات والای فرشتگان ، چگونگی آفرینش زمین و نقش پدیده های جوی در زمین و زیبایی های زمین بسیار عالمانه نقل شده است. شگفتی های خفاش ، نحوه زندگی ، ساختمان بدنی ، تولید مثل ، نحوه پرواز و تربیت فرزندانشان در خطبه 155 به رشته سخن در آمده . امام (ع) شگفتی آفرینش انسان را در خطبه 163 با اشاره به لایه های تو در تو توضیح داده اند و این در زمانی است که هیچ دستگاه سی تی اسکنی وجود نداشت و هیچکس نمی توانست از جنین و جایگاه او اطلاعی داشته باشد. شگفتی آفرینش انواع پرندگان ، شگفتی آفرینش طاووس ، چگونگی بالهای زیبایش ، آناتومی بدن او ، شناخت روان او و دردی که در درون دارد. هم چنین رنگ آمیزی زیبای پرهایش و عجز انسان از درک حقایق موجود در پدیده ها و نتیجه اینکه حال انسانها با این ضعف در درک خود چگونه خدا را می توانند درک کنند؟ در آخر بیان آفرینش جانداران کوچک همچون مورچه و مگس و شباهت ساختمان بدن آنها با حیوانات عظیم الجثه آمده است. وشگفتی آفرینش ملخ و آناتومی بدن او در خطبه 185 به رشته سخن درآمده است.

 

[ سه شنبه ۳۱ مرداد۱۳۹۱ ] [ 17:48 ] [ میترا رفیعی شفیق ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

نهج البلاغه فوق کلام مخلوق و در پرتو کلام خالق است (محمد دشتی،1379)
اینجانب مفتخرم از مهرماه سال 1387 تفسیر کتاب شگفت نهج البلاغه را آغاز کرده و این توفیق الهی هنوز هم ادامه دارد. تفاسیری که من برای مطالعه استفاده کرده ام کتاب شرح نهج البلاغه از استاد علامه جعفری و کتاب پیام امام امیرالمومنین(ع) از آیه الله مکارم شیرازی می باشد.هدفم از این وبلاگ بیان تأثیری است که این کتاب شگفت در من گذاشته است.
به ذره گر نظرلطف، بوتراب کند
به آسمان رود و کار آفتاب کند
میترا رفیعی شفیق
امکانات وب

IranSkin go Up

آمارگیر حرفه ای سایت

كد ماوس